Pietinis langas

Psichologija. Pirmasis straipsnis

Urtė Matulaitė

   Kas yra psichologija ir emocinė gerovė?

 Psichologija – tai mokslas, kuris tiria žmogaus protą, elgesį, mintis, emocijas ir sąveiką su aplinka. Ji siekia suprasti, kaip žmonės jaučia, galvoja, elgiasi ir kaip jie prisitaiko prie aplinkos iššūkių. 

 Emocinė gerovė – tai žmogaus gebėjimas valdyti savo emocijas, patirti pasitenkinimą gyvenimu ir susidoroti su stresu. Ji susijusi su vidine ramybe, pasitikėjimu savimi ir gebėjimu palaikyti sveikus santykius.

 Taigi, šio mėnesio numeryje pateiksiu keletą patarimų kaip susitvarkyti su stresu ir labiau pasitikėti savimi 

Stresas

 Stresas gali atlikti svarbią funkciją – paruošti mus susidūrimui su tam tikra sudėtinga situacija, padėti sutelkti dėmesį, panaudoti turimą energiją. Tačiau per didelis, ilgą laiką trunkantis arba dažnai pasikartojantis stresas, kurio nepavyksta sumažinti, gali neigiamai paveikti psichologinę ir fizinę sveikatą. Manau, jog dauguma skaitančių susiduria su stresu ar panika, todėl pateiksiu kelis būdus kaip sumažinti stresą paaugliams.

 Taigi, pirmasis mano patarimas- pradėti planuoti laiką. Išmokti paskirstyti laiką mokslams, poilsiui bei laisvalaikiui. Prioretizuoti svarbiausius darbus ir nelaukti paskutinės minutės jiems atlikti.

 Taip pat labai svarbu- tinkamas miego rėžimas. Miegas yra vienas svarbiausių dalykų mūsų gyvenime. Jei nepakankamai (mažiau nei 8val.) ar nekokybiškai išsimiegosite galų galiausiai pervargsite, o nuovargis skatina stresą. Nepamirškite užsiimti fizine ar kita, jus atpalaiduojančia, veikla. Judėjimas padeda sumažinti įtampą keliantį hormoną- kortizolį ir išskiria laimės hormoną-endorfiną. Bet jei nenorite užsiimti profesionaliu sportu galite pradėti medituoti, atlikti jogos pratimus. Kaip gi prie sporto šalia nebus parašyta sveika mityba? Stenkitės vengti didelį cukraus kiekį turinčių produktų. Nevartokite kofeino ir gerkite daug vandens! Išbandykite įvairių mokymosi technikų.

Pasitikėjimas savimi

 Iš pradžių norėčiau pabrėžti tai, kad ši savybė negali būti įgimta. Ją reikia ugdyti ir šis procesas atima nemažai laiko bei pastangų. Tai kaip gi pradėti ugdyti vieną iš geriausių asmens savybių?

 Pirmiausia manau, jog turėtumėte susidurti patys su savimi. Apgalvoti savo visus teigiamus ir neigiamus bruožus. Savo silpnybes priimti kaip “žmogišką” dalyką, nes juk pasaulyje nėra nei vieno tobulo žmogaus:). Tačiau fokusuokitės į savo stipriąsias puses, apgalvokite už ką savimi didžiuojatės. Net ir maži laimėjimai gali būti be galo svarbūs! Nustokite lyginti save su kitais. Kiekvienas žmogus yra unikalus, turi savo stiprybes bei silpnybes. Susitelkite į savo tikslą, o ne į tai, kaip sekasi kitiems. Mokykis iš savo ir kitų daromų klaidų. Daryti klaidas- žmogiška ir visi jų darome, tačiau į tai reikia žvelgti kaip į galimybę augti. Taip pat pasitikėjimas savimi kyla tada, kai išmoksti susidoroti su iššūkiais. Stenkitės “ne bėgti” nuo situacijų, kurios jus gąsdina, o pabandykite su jomis susidoroti. Galite sau pradėti kelti mažus tikslus, kurie greitai ir lengvai pasiekiami. Kiekvienas įgyvendintas tikslas suteiks jums daugiau pasitikėjimo. Po kiek laiko pradėkite kelti sau aukštesnius tikslus, kurių negalite pasiekti greitai. Tai išugdys kantrybę ir sugebėjimą vertinti savo pastangas bei mažus laimėjimus. SVARBIAUSIA- tikėkite savimi, nenuleiskite rankų, net jei iš karto ir nepavyksta kažko pasiekti ir neleiskite abejonėms trugdyti jūsų augimo proceso!