Pietinis langas

13-asis zodiako ženklas

Amelija Tur

Nuo neatmenamų laikų žmonės stebėjo dangaus kūnų judėjimą ir lygino jį su tuo, kas vyksta Žemėje. Pirmykščių žmonių supratimu, dangaus šviesuliai buvo dievybės, dariusios įtaką viskam, kas vyksta čia. Dėl to prieš penkis tūkstančius metų Babilonijoje ir atsirado astrologija. Saulė metų metais teka per tuos pačius žvaigždynus. Tokį besikartojantį Saulės ratą pastebėjo senieji astronomai, tad padalino ratą į 12 dalių. Tačiau prieš kelerius metus Parkas Kunklas, astronomas iš Minesotos valstijos, patvirtino, kad Zodiako ženklų yra ne dvylika, kaip manyta anksčiau, bet trylika. Tryliktasis – Gyvatnešis.

Kaip patvirtino pati NASA, Gyvatnešis yra danguje esantis žvaigždynas tarp Šaulio ir Skorpiono žvaigždynų. Taigi, jei šis žvaigždynas yra šalia kitų astrologinių žvaigždynų, kodėl jis nelaikomas zodiako ženklu?

Gyvatnešio žvaigždyno nėra horoskopo ženkluose dėl labai paprastos priežasties. Teigiama, kad,kai babiloniečiai prieš 3000 metų  atradę žvaigždynus sudarinėjo horoskopus , jie ir nusprendė neįtraukti trylikto ženklo. Be to, tvirtinama, kad žvaigždynai yra skirtingo dydžio ir formos, todėl Saulė kiekviename iš jų praleidžia skirtingą laiko periodą. Vis dėlto babiloniečiai, siekdami, kad žvaigždynai tinkamai derintųsi su 12 kalendorinių mėnesių, ignoravo tą faktą, kad Saulė iš tikrųjų juda per 13, o ne per 12 žvaigždynų. Babilono gyventojai kiekvienam dvylikai žvaigždynų skyrė tiek pat laiko, o 13-ąjį žvaigždyną praleido.

Be to, astrologija remiasi zodiako ženklais, o ne žvaigždynais. Jei turėtume atsižvelgti į visus dangaus žvaigždynus, būtų daug daugiau ženklų (iš tikrųjų skaičius didesnis nei 13).

Na, bet jeigu priskaičiuotume Gyvatnešį, kaip tryliktą zodiako ženklą, tai žmonės,  gimę nuo lapkričio 29 iki gruodžio 17, būtų gyvatnešiai.

Gyvatnešio legenda

Gyvatnešio ženklas yra apipintas legendomis. Senovės graikų laikais Gyvatnešis buvo žinomas kaip Eskulapas, medicinos dievas. Iki šių dienų jis yra vaizduojamas su dviem gyvatėmis, iš kurių jam pavyko sužinoti gyvenimo eliksyro paslaptį (susuktas gyvatės kūnas iki šiol yra medicinos simbolis). Gyvatnešis vaizduojamas kojomis besiremiantis į Skorpioną. Legenda pasakoja, kad žemės deivė Gaja pasiuntė Skorpioną nužudyti Oriono, kuris grasino sumedžiosiąs visus pasaulio gyvūnus. Skorpionas įgėlė Orionui, ir viskas būtų pavykę, kaip planuota, tačiau jį pagydė Eskulapas, davęs gurkšnelį eliksyro.

Šio ženklo periodas dar vadinamas „sudegintu keliu“ (lot. Via combusta). Pasakojama, kad dievas Helijas (saulės dievas) turėjo saulės vežimą, kuriuo važinėjo po dangų, ir galėdavo įžiebti šviesą (dieną). Kartą Helijo sūnus Fajetonas pabandė pasinaudoti šiuo vežimu, tačiau jam nepavyko. Tai labai užrūstino Dzeusą, ir jis trenkė į dangų žaibu, sukeldamas didelį gaisrą, kuris truko 10 dienų. Sudegintas kelias klasikinėje astrologijoje žymimas 15 laipsnių Svarstyklių ir 15 laipsnių Skorpiono ženklo atkarpoje. Teigiama, kad planetai esant šioje atkarpoje astrologams neįmanoma numatyti ateities, nes horoskopas tampa neįskaitomas. Taigi, tai vienas paslaptingiausių ženklų.

Koks tas Gyvatnešis?

Gyvatnešio ženklas simbolizuoja įvairius netikėtumus, kontrastus. Gimusieji Gyvatnešio periodu dažnai griebiasi kraštutinumų, o jų gyvenimas – nenuspėjamas ir kupinas netikėtų nutikimų. Gyvatnešiai labai pasitiki savimi, tačiau neretai pervertina savo galimybes. Jie turi ir Skorpiono, ir Šaulio savybių, jie mėgsta riziką ir permainas, nepasiduoda rutinai. Gyvatnešių gyvenimo šūkis – visada judėti į priekį. Jiems nėra sunku prisitaikyti prie naujovių, įvairius gyvenimo netikėtumus jie priima kaip iššūkį ir veržiasi į priekį. Gyvatnešiams nėra sunku iš naujo susikurti gyvenimą, tad net ir didžiausios nesėkmės jų nepalauš. Gyvatnešiai gali būti puikūs draugai, tačiau santykiai niekada nebus stabilūs. Jie bet kurią akimirką gali viską mesti ir išvykti gyventi kitur, todėl ilgalaikiai santykiai užmezgami nedažnai.

Na, o pabaigai dar pridursiu, jog naktiniame danguje gyvatnešį geriausia stebėti vasarą, nes būtent tuo metu aukščiausiai pakyla šis žvaigždynas. Jį pastebėti taip pat nėra sunku, nes tai gana didelis ir ryškus žvaigždynas.